Публікаціїукраїнаукраїнськийспротиввоєннийчас

Законодавство України в умовах воєнного часу: запитання - відповіді

base article image

Дорогі читачі!

Команда ЮФ «Юмас» отримує багато звернень з запитаннями, що стосуються змін в різних галузях законодавства України або застосування законодавчих норм в умовах воєнного часу. Ми вирішили зібрати найбільш поширені запитання - можливо вони будуть корисними для широкого загалу наших читачів.

Питання: 

Як здійснюється оподаткування, звітування та яка відповідальність передбачена за порушення правил в умовах воєнного часу?

Відповідь: 

На сьогоднішній день в сфері оподаткування в Україні діють наступні законодавчі акти:

 • Закон від 03.03.2022 № 2115–IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» ( далі - Закон № 2115);
 • Закон від 24.03.2022 № 2142–IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» ( далі - Закон № 2142).

Головне в законодавстві:

 • Всі суб’єкти підприємницької діяльності (далі СГ) – і юридичні особи, і фізичні особи, мають надати облікові, фінансоові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та інші документи, які згідно із законодавством подаються як в документальній, так і в електронній формі, протягом 3 місяців після закінчення дії чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання такої звітності.
 • СГ, які не будуть мати фізичної можливості подати звітність впродовж встановленого терміну,  повинні будуть подати її впродовж 1 місяця із дня закінчення наслідків, які унеможливили її подання  -  ні адміністративної, ні кримінальної відповідальності за неподання звітності та інших документів не передбачено. 
 • Протягом дії воєнного стану та 3 місяців після закінчення цих подій штрафні санкції до СГ за несвоєчасне подання звітності або документів, перелічених у п. 1 Закону № 2115 не застосовуватимуться.
 • Жодних перевірок щодо своєчасності подання звітності не проводяться, а розпочаті   зупиняються.
 • Не здійснюються камеральні та документальні перевірки сум негативного значення ПДВ, що були заявлені до бюджетного відшкодування.

Питання:

Що робити з ліцензіями, які припиняють свою дію  напередодні введення воєнного стану або вже під час його дії?

Відповідь: 

Ліцензії на право виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв,тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а також ліцензії на виробництво, зберігання, оптову роздрібну торгівлю пальним та місць виробництва, зберігання, оптової і роздрібної торгівлі пальним вважаються на цей період чинними. Втім, обов’язки зі сплати чергових платежів та всі дії, необхідні для продовження ліцензії, мають бути виконані СГ протягом 30 днів, що настають після закінчення дії воєнного стану.

Питання?

Яким чином відбувається декларування податкових зобов’язань  СГ?

Відповідь: 

Зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування  платники ПДВ повинні будуть після закінчення дії воєнного стану. Уточнювальні розрахунки повинні будуть виконані в разі, якщо відомості в податковій накладній відрізнятимуться від документів, на підставі яких було заповнено звітність, подану в період дії воєнного стану (за умови, якщо у СГ була можливість таку звітність подати).  

Питання

Як реагуватиме Держпраці на порушення законодавства в період дії воєнного стану?

Відповідь

Інспектори Держпраці відновлять проведення інспекційних відвідувань за зверненнями громадян після закінчення дії воєнного часу  розглядатимуть докладно усі обставини порушень та даватимуть достатньо часу на їх усунення. «Тільки у разі невиконання припису про усунення порушень, будуть розглядатися питання, чи варто передавати матеріали інспектування до суду»,  зауважується на офіційному веб-ресурсі Державної служби України з питань праці.

Питання

Які зміни передбачаються в трудових відносинах в Україні на період дії воєнного стану?

Відповідь

24 березня ц.р. в Україні набрав чинності закон, який регулює трудові відносини в Україні на період дії правового режиму воєнного стану. Він суттєво змінює чинне законодавство. Основні тези:

 • Роботодавець не несе відповідальність за невиплату та несвоєчасну виплату заробітної плати, якщо це зумовлено бойовими діями або іншими обставинами, які виключають можливість здійснення виплат.
 • Роботодавець зобов'язаний виплатити нараховану, але не виплачену заробітну плату, після   відновлення роботи підприємства.
 • Дія трудових договорів може бути припинена та відновлена за погодженням сторін.  
 • Виплата заробітної плати за час, на який було призупинено дію трудового договору, покладається на РФ, як державу агресорку.
 • Роботодавець може зупинити дію окремих положень колективного трудового договору.
 • Роботодавець має право заміняти тимчасово відсутнього працівника (у зв'язку з відпусткою, хворобою, евакуацією, простоєм або такого, який пропав безвісти) новими працівниками й укладати з ними строкові трудові договори.
 • Працівники можуть бути задіяні роботодавцем для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій.
 • Працівник не може звільнитися за власним бажанням, якщо  він залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури, навіть у районах  бойових дій.
 • Роботодавцям дозволено звільняти працівників, які тимчасово непрацездатні або знаходяться у відпустці у день її закінчення.
 • Максимальна тривалість робочого тижня складає 60 год замість 40. 
 • Тривалість понаднормової роботи на час воєнного стану не обмежується. 
 • Допускається встановлення 6-ти денного робочого тижня, а час початку і закінчення робочого дня визначається роботодавцем.
 • Вихідні, пов’язані з державними святами, скасовуються.
 • Безперервний вихідний час може бути скорочено до 24 годин.
 • Працівники можуть бути залучені до роботи у вихідний день.
 • Роботодавець може відмовити у наданні відпустки. 
 • Жінки можуть бути залучені до важких, шкідливих, небезпечних, нічних, понаднормових робіт, незалежно від наявності дітей.

 

Корисні посилання: