Публікаціїукраїнавійнавукраїні

Державна підтримка внутрішньо переміщених осіб - варто знати

base article image

Термін «Внутрішньо Переміщені Особи» (далі - ВПО) увійшов в лексикон українців ще в 2014 році після анексії Криму та з початком російської агресії на Донбасі. З перших же днів широкомасштабної війни в Україні кількість ВПО зросла в десятки разів: важко знайти зараз родину, якої б ця проблема не стосувалася.

Варто нагадати, що ВПО – це громадяни, що рятуються від небезпеки, в тому числі і від війни, але все ще залишаються під захистом свого уряду, тобто не покинули своєї країни.

Довідку ВПО  можуть отримати громадяни, які після введення Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» виїхали з зони ведення бойових дій згідно переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6.03.2022 року № 204 Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка”. Документом визначаються наступні  адміністративно-територіальні одиниці: Волинська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області та м. Київ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 року № 269 внесено зміни до діючого акту - постанови Кабінету Міністрів України від 1.10.2014 року № 509. Новим документом  визначається порядок взяття на облік ВПО, а саме те, що по довідку про взяття на облік ВПО можна звернутися як до місцевих органів соціального захисту населення,  так і до уповноваженої особи громади, центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), або подати заяву через Портал Дія.

Статус ВПО дає громадянину право на отримання деяких видів фінансової допомоги. Так, згідно урядової постанови  від 20.03.2022 р. № 332, ВПО мають право на щомісячні виплати в розмірі  2000 грн, а діти та особи з обмеженими можливостями – 3000грн. Незалежно від дати звернення, допомога виплачується за повний поточний місяць. 

Кабмін наразі максимально спростив усі бюрократичні процедури, пов’язані з наданням підтверджувальних документів для призначення виплат або їх продовження. На практиці це означає, що пролонгація виплат відбувається автоматично, а всі необхідні довідки  необхідно буде надати за місяць після завершення дії воєнного стану – про це відповідні органи мають повідомити особу.

Згадані правила стосуються таких виплат:

 • виплати внутрішньо переміщеним особам, призначені для побутових витрат та оплати комунальних послуг;
 • виплати особам пенсійного віку, які не мають права на пенсію;
 • виплати матерям-одиначкам на утримання дітей;
 • соцдопомога малозабезпеченим сім'ям;
 • виплати на дітей, які перебувають під опікою;
 • виплати особам, які проживають з інвалідами І-ІІ груп, які отримали такий статус внаслідок розладів психіки;
 • допомога для дітей із тяжкими захворюваннями, і при цьому не є інвалідами;
 • соціальна допомога дітям, батьки яких не платять аліменти або їхнє місцезнаходження невідоме.

Водночас урядовою постановою від 19.03.2022 № 333 передбачені компенсації житлово-комунальних платежів власникам житлових приміщень, які на безоплатній основі розмістили в них ВПО. Для отримання виплат необхідно внести відомості щодо приміщень до веб-ресурсу «Прихисток», подати заяву до місцевого виконавчого комітету із зазначенням даних ВПО та копій їх документів, а також подати заяву на отримання виплат.

На компенсації варто розраховувати і підприємствам, які працевлаштували ВПО – це передбачено постановою Кабміну від 20 березня 2022 р. № 331. Так, за кожного працівника, за якого роботодавець сплачує ЄСВ, виплачується компенсація в сумі 6 500 грн щомісячно.  

Однак, варто звернути увагу на наступне:

 • Компенсація надається на період воєнного стану та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення. 
 • Загальна тривалість її надання не може перевищувати 2 місяців з дня працевлаштування ВПО.
 • Роботодавець мав подати в установленому порядку податкову звітність за IV квартал 2021 року або річну звітність за 2021 рік; 
 • Роботодавець має укласти з ВПО трудовий договір, виплачувати працівникові за повністю виконану норму праці зарплату в розмірі, не нижчому від мінімальної заробітної плати.  
 • ВПО може бути прийнятий на роботу на умовах, передбачених Порядком № 331, тільки один раз.

Для отримання компенсації роботодавець – не раніше ніж через п’ять календарних днів після працевлаштування переселенця – має подати до місцевого центру зайнятості або його філії. 

Раніше ми публікували відповіді наших юристів на найбільш поширені запитання щодо законодавства України в умовах воєнного часу.