Публікаціїукраїнавійнавукраїні

Українці можуть позиватися в українські суди до рф щодо заподіяного збитку без жодних умов

base article image

В постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2022 року у справі № 308/9708/19 йдеться про те що російська федерація не має тепер жодного судового імунітету у справах, що стосуються шкоди громадянам України на території держави Україна.  

Справу № 308/9708/19 відкрито за позовом до рф громадянки України, яка діяла від свого імені та від імені своїх дітей, про відшкодування моральної шкоди через загибель її чоловіка та батька дітей внаслідок агресії росії на території нашої держави. 

Виходячи з Закону України «Про міжнародне приватне право», який встановлює судовий імунітет для іноземних держав, тобто необхідність згоди їх компетентних органів на залучення держави до участі у справі в національному суді, суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову. Апеляційним судом було ухвалено рішення надіслати запит в амбасаду рф на отримання згоди про розгляд справи українським судом, а також було зупинено провадження до моменту отримання відповіді від уповноваженого органу іноземної держави. При розгляді ж справи Касаційним судом, що входить до складу Верховного Суду України, зроблено висновки щодо поширення на РФ судового імунітет  виходячи з:

  • Положень Європейської конвенції про імунітет держав, прийнятих Радою Європи 16 травня 1972 року.
  • Конвенції ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності, прийнятої резолюцією 59/38 Генеральної Асамблеї ООН 2 грудня 2004 року.  

Вони передбачають, що держава не має права посилатися на імунітет у тому разі, якщо шкода повністю або частково була завдана на території держави суду та особа, яка завдала шкоду, у цей час перебувала на території держави суду.

Не дивлячись на те що Україна не є учасницею жодної із цих конвенцій, вони відображають тенденції міжнародного права щодо визнання меж, в яких іноземна держава має право вимагати імунітет у цивільному процесі.

Таким чином, в разі застосування деліктного (позадоговірного) винятку будь-який спір, що виник на території України у громадянина України, навіть з іноземною країною, зокрема рф, може бути розглянутий і вирішений судом України як належним та повноважним судом. 

Крім того, після повномасштабного вторгнення рф 24 лютого 2022 року Україна розірвала дипломатичні відносини з Росією, через що звернення до посольства рф в Україні стали неможливими через припинення його функціонування.

Отже, враховуючи те, що з 2014 року рф почала чинити збройну агресію проти України, суд України має право ігнорувати імунітет цієї країни та розглядати справи про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі в результаті збройної агресії рф, за позовом, поданим саме до цієї іноземної країни. 

Це означає, що громадяни України можуть звертатись до судів України з такими позовами -  рішення судів можуть бути примусово виконані за рахунок майна рф, що знаходиться в Україні. Але поки що невідомо, чи стосується це майна рф в інших країнах та чи розповсюджується юрисдикційний імунітет росії на позови про стягнення шкоди завданої об’єктам нерухомості та іншого майна громадян України.

Текст постанови КЦС ВС від 14 квітня 2022 року у справі № 308/9708/19 докладно тут.