Новиниукраїнавійнавукраїні

Зміни порядку здійснення кримінального провадження на час дії воєнного стану – варто знати

З 1 травня 2022р. вступив в силу Закон 2201-IX від 14.04.2022 Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану. 

Документ передбачає зміни змісту і форми кримінального провадження на час воєнного стану. Головне з закону, що має знати кожен: 

  • Збільшено термін затримання громадян без рішення слідчого судді, суду чи ухвали прокуратури – з трьох до дев`яти діб. 
  • Правоохоронці отримали право на нічні обшуки ще й без понятих. Без понятих обшук дозволяється, якщо їх залучення неможливе через високу вірогідність загрози їх життю чи здоров`ю.
  • Закон визначає, що проведення слідчих дій в нічний час, тобто з 22 години вечора до 6 години ранку,  не допускаються за винятком невідкладних випадків, коли затримка їх може привести до втрати слідів кримінального злочину або до втечі підозрюваного, а також, крім здійснення кримінального провадження у порядку, передбаченому Кримінально процесуальним кодексом України.

В Законі також відмічається, що втрачені через об’єктивні обставини, що виникли в умовах воєнного стану речі або документи, на які накладено арешт у порядку, передбаченому Кримінально процесуальним кодексом України, «відшкодовуються державою за рахунок державного бюджету у випадках та порядку, передбачених законом».